fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

„Nie dla odpowiedzialności zbiorowej”. Lewica powołuje Zespół Koordynujący ds. Praw Funkcjonariuszy Mundurowych  

W piątą rocznicę uchwalenia ustawy represyjnej Lewica powołuje Zespół Koordynujący ds. Praw Funkcjonariuszy Mundurowych. W jego skład weszli m.in. były szef MSWiA Krzysztof Janik, były wiceszef MON Janusz Zemke oraz posłowie: Paweł Krutul, Wiesław Szczepański, który jest przewodniczącym komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz Marcin Kulasek.

16 grudnia 2016 r. w urągających praworządności warunkach przyjęto ustawę represyjną. Drakońskie prawo wprowadziło ograniczenie wysokości wypłacanych rent i emerytur.

16 września 2020 r. Sąd Najwyższy okazał się odważniejszy od Trybunału Konstytucyjnego i wydał orzeczenie, w którym wyraźnie stwierdził, że w państwie prawa nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. W państwie prawa, w przeciwieństwie do reżimów totalitarnych, nie można stosować odpowiedzialności całej grupy, za czyny jednostek.

Uważamy, że tzw. ustawa represyjna nadaje się jedynie do wysłania jej do lamusa historii. Lewica złożyła już w Sejmie projekt ustawy, przywracający słuszne świadczenia służbom mundurowym.

Nowa Lewica nie wejdzie do rządu, który nie przywróci praw i godności emerytów mundurowych poszkodowanych przez ustawę represyjną.

Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej powiedział:

Dzisiaj piąta rocznica uchwalenia ustawy represyjnej. Pięć lat temu posłowie Prawa i Sprawiedliwości na Sali Kolumnowej uchwali prawo wprowadzające zasady odpowiedzialności zbiorowej. Prawo obniżające do najniższego poziomu emerytury wszystkich funkcjonariuszy mundurowych, którzy chociaż jeden dzień służby odbyli w okresie Polski Ludowej.

Do jednego worka wrzucono osoby, które pracowały nad bazą PESEL, były zatrudnione w biurach paszportowych oraz te, które zwalczały demokratyczną opozycję. Nowa Lewica stawia sprawy jasno. Jeśli ktoś popełnił w okresie PRL przestępstwo to powinien zostać za nie osądzony. I odbyć karę.

IPN funkcjonuje już ponad 20 lat. Minęło wiele czasu, aby rozliczyć okres PRL-u. Indywidualnie. Nie w ramach odpowiedzialności zbiorowej. Funkcjonariusze mundurowi walczą o sprawiedliwość przed sądami. Jest to trudna walka. Ze względu na przewlekłość postępowania przez Trybunałem Konstytucyjnym, sądy powszechne masowo zawieszają postępowania dotyczące emerytur mundurowych. Jednak jak wynika z danych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka aż 90% ogólnej liczby wydanych przez sądy wyroków kończyło się przywróceniem wysokości świadczenia sprzed obniżki.

Takiego wyroku doczekało 1882 funkcjonariuszy. Jest to jednak tylko kropla w morzu postępowaniem zawieszonych w związku z postępowaniem przed Trybunałem Konstytucyjnym. Liczba funkcjonariuszy, którym obniżono emerytury wynosi ponad 56 tysięcy. Wielu z nich nie dożyła dzisiejszego dnia.

W czasach PRL uczyniono wiele zła. Ale jednego zła nie można naprawiać innym. W demokratycznym państwie nie wolno stosować zasad odpowiedzialności zbiorowej. To donikąd nas nie zaprowadzi. Dlatego Nowa Lewica pomagała i pomagać będzie funkcjonariuszom mundurowym.

Ze strony Nowe Lewicy do pracy ze środowiskiem mundurowym wydelegowani zostali byli ministrowie: Krzysztof Janik Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i Janusz Zemke Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz posłowie: Paweł Krutul członek Komisji Obrony Narodowej, Wiesław Szczepański Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Marcin Kulasek Sekretarz Generalny Nowej Lewicy, koordynator zespołu. 13. Liczymy na dobrą współpracę ze środowiskiem. Będziemy stać po stronie Państwa praw. Dla nas walka o prawa emerytalne jest elementem szerszej walki godność człowieka i respektowanie zasad państwa prawa.

Paweł Krutul podczas konferencji prasowej powiedział:

Ustawa represyjna to hańba dla narodu polskiego, dla funkcjonariuszy, którzy niejednokrotnie oddawali swoje życie, aby państwo polskie prawidłowo funkcjonowało. Dobitnym tego przykładem jest sprawa byłego szefa UOP gen. Gromosława Czempińskiego, który na mocy ustawy miał obniżone świadczenia, ale decyzją warszawskiego sądu przywrócono mu pełną emeryturę.

Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej powiedział:

Emerytury dla funkcjonariuszy mundurowych zostały po raz pierwszy obniżone w 2009 roku przez Platformę Obywatelską. PO obniżyła ten wskaźnik z 2,6 do 0,7 proc. podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok służby, więc dała palec, a rękę całą zabrało Prawo i Sprawiedliwość

16 grudnia 2019 roku klub Lewicy złożył projekt ustawy przywracającej służbom mundurowym należne im prawa i wskaźnik na poziomie 2,6 proc., ale dotąd nie zostało zwołane połączone posiedzenie jego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Polityki Społecznej, aby rozpatrzyć ten projekt.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem